Ми спробуємо розглянути і розвінчати найпоширеніші міфи про сурогатне материнство. Незважаючи на те, що сурогатне материнство існує вже досить давно, до цих пір багато людей знають про нього дуже мало, в результаті сурогатне материнство обростає міфами і припущеннями. Деякі з цих міфів дуже швидко сходять нанівець, але є найбільш стійкі, через які сурогатних матерів вважають чи не торговцями дітьми. Ми спробуємо зробити перший крок в напрямку розвінчання таких міфів.
Сурогатне материнство – це торгівля дітьми
Насправді сурогатна мати не має ні найменшого відношення до дитини, яку вона виношує. Вони абсолютно чужі один одному генетично, сурогатна мати виношує дитину, яка була отримана шляхом злиття статевих клітин його біологічних батьків. Таким чином, сурогатна мати насправді просто виступає в якості тимчасового притулку або няні для малюка, як вам зручніше думати. Сам по собі термін «сурогатна мати» означає мати, яка виступає в якості нехай неповноцінною, але заміни для малюка.
Сурогатна мати віддає свою дитину
Як вже було сказано вище, сурогатна мати має не має ні найменшого відношення генетично до дитини, яку вона виношує. Сурогатне материнство, яке передбачає використання яйцеклітини самої сурогатної матері, називається традиційним сурогатним материнством. Однак подібна процедура лікування безпліддя законодавчо заборонена в Україні, адже в такому випадку дійсно сурогатна матір змушена віддавати свою дитину. Зараз, якщо жінка, яка лікується від безпліддя, не може надати власні яйцеклітини, використовуються яйцеклітини донора зі спеціальної донорської бази.
Гестаційний кур’єр може залишити собі дитину, якщо захоче
Насправді саме в цьому виявляється істотна відмінність українського законодавства від російського. Відповідно до законів України, сурогатна мати не має ніяких прав на дитину, вона не може залишити його собі, і не може вимагати виплати аліментів з його батьків. Відповідно до законів України, дитина, народжена із застосуванням будь-яких допоміжних репродуктивних технологій, в тому числі сурогатного материнства, є дитиною своїх генетичних батьків, а не тієї жінки, яка його виносила. За законами України, якщо сурогатна матір захоче залишити дитину собі, це буде трактуватися як викрадення дитини, і буде відповідно переслідуватися законом.
Однак навіть з урахуванням законодавства, дуже рідкісні випадки, коли сурогатні мами висловлюють бажання залишити собі дитину. Справа в тому, що гестаційний кур’єр йде на участь в програмі повністю усвідомлено, ця жінка розуміє, що вона виношує не свого дитини, а відповідно не відчуває до нього таких теплих материнських почуттів, як відчувала до власних дітей в процесі виношування.
Дитина буде схожа на сурогатну матір
Генетика невблаганна, так що дитина буде схожа на тих людей, чиї яйцеклітини і сперматозоїди використовували для його зачаття. Це можуть бути або біологічні батьки, або донори яйцеклітин або сперми, але навіть донори зазвичай підбираються максимально схожими на батьків. Якщо ваша дитина, омріяний сурогатною матір’ю, не схожий на своїх генетичних батьків, це всього лише означає, що він більше схожий на своїх бабусь і дідусів з будь-якого боку, але він не може бути схожий на сурогатну матір, оскільки не має до неї жодного відносини.
Послугами сурогатних матерів користуються жінки, які не хочуть народжувати самі
Це один з найбільш стійких міфів. Вважається, що послугами сурогатної матері цілком можуть скористатися жінки, які не хочуть псувати тобі фігури або не хочуть відволікатися від кар’єри, відповідно вони перекладають тягар виношування дитини на чужі плечі. Насправді це дуже далеко від істини. Може бути, в інших країнах відповідно до законів жінки мають таку можливість, але насправді дуже складно уявити собі жінку, яка може народити дитину сама, але при цьому готова передати це священне право іншої жінки. Вагітність – це один з найважливіших етапів у житті жінки, і пацієнти клініки репродуктології йдуть на цей серйозний крок через необхідність, а не особистої примхи. Крім того, згідно із законодавством України, брати участь в програмі сурогатного материнства для лікування безпліддя можуть тільки жінки, у яких є для цього медичні показання. Тобто послугами сурогатної матері користуються безплідні жінки, які з різних причин не можуть виносити дитину самостійно, а не тому, що їм хочеться зберегти фігуру або кар’єру.